AŞIRI YAĞLAMANIN ZARARLARI

asiri+fazla+yaglamaRulmanların yağlanması söz konusu olduğunda, fazla gres kullanmak en iyi çözüm değildir, aslında pahalı bir hata bile olabilir. Bunun yerine uygun bir şekilde hesaplanan yağ ihtiyacı, belirli zaman aralıklarında yatağa verilmelidir. Gerekli yağ ihtiyacını belirlemekte kullanılan en büyük faktör, rulmanın ya da yatağın ölçüsüdür.

Aşırı yağlama, yüksek çalışma sıcaklıklarına, keçe bozulmalarına; greslenen elektrik motorlarında ise yüksek enerji kayıpları ile hatalara neden olur. Bu problemlerden kaçınmanın en iyi yolları, iyi bir bakım programı kurmak, gerekli yağlama aralığını ve miktarını hesaplamaktır.

Rulman boşluğundaki aşırı gres, bilya ya da masuraların gresi zorlayarak dışarı atmaya çalışmasına neden olacaktır. Sonuç olarak enerji kaybı ve yüksek ısı meydana gelecektir.  Böylece greste hızlı bir kimyasal bozulma gerçekleşecek ve baz yağı kalınlaştırıcıdan ayrılacaktır. Yağın ayrılmasıyla oluşan sıcak, zamanla gresin sert ve kabuklu bir yapıya dönüşmesini sağlayacaktır. Böylelikle yağlamanın etkisi giderek azalacak ve hatta sonradan eklenecek olan gresin merkeze ulaşması engellenmiş olacaktır. Rulman elemanlarının hızlı bir şekilde aşınması ve bileşen arızası kaçınılmaz hale gelecektir.

Keçe hasarları da aşırı yağlamanın diğer bir negatif etkisidir. Gres tabancaları 1000 bara kadar basınç üretebilirken, keçeler en fazla 35 bara dayanabilmektedirler. Rulman yatağı aşırı yağlandığı zaman keçeler kopabilir ve toz, su gibi istenmeyen partiküllerin içeri girmesine neden olabilir.

Aşırı yağlama problemini çözmenin anahtarı, iyi bir bakım programı ayarlamaktır. Bütün yağlama noktaları ayrı ayrı takip edilerek planlı bakım çizelgesi hazırlanmalıdır. İlk ayarlamalar zahmetli ve zaman alıcı olsa da, sonuçta etkisi faydalı olacak bir çalışma ortaya çıkacaktır.

Çizelge hazırlandıktan sonra her nokta için gres miktarı ve zamanlamayı belirlemek gerekir. Miktar, aşağıdaki basit formül ile hesaplanabilir (ref. SKF);

G = 0.114 x D x B

G = gres miktarı (ounces)
D = delik çapı (inches)
B = rulman genişliği (inches)

Gerekli miktar hesaplandıktan sonra, tekrar yağlama zaman aralığının hesaplanmasına geçilir. Tekrar yağlama frekansını belirlemek için hesap makinaları, tablolar ve abaklar gibi birçok yöntem vardır. Zaman aralığını belirlemedeki en önemli faktörler yük, çalışma süresi, rulman tipi, hız, sıcaklık ve çevre koşullarıdır.

Gres tabancası kullanırken aşırı yağlamadan kaçınmak için aşağıdaki püf noktaları size yardımcı olabilir;

  • Anormal bir geri basınç hissederseniz yağlamayı kesin.
  • Çıkış kanallarındaki geçişi engelleyecek eski ve kurumuş yağların temizlendiğinden emin olun.
  • Gres tabancalarına manometre, kesici ve tahliye edici güvenlik aparatlarını bağlamayı deneyin.
  • Gresi yavaş yavaş bekleyerek pompalayın. Hızlı kol hareketleri gresin sıkışmasına ve gerektiği gibi yayılmamasına neden olabilir.

Yukarıda bahsedilen hususların önüne geçmek için en güvenli yöntem, otomatik merkezi yağlama sistemi kurmaktır. İstenilen yağ miktarları, istenilen yataklara, istenilen zaman aralıklarında, istenilen control mekanizmalarıyla yağlama noktalarına sevk edilir. Bu sayede yataklar için gerekli yağ sağlanmış olur.