AVANTAJ VE DEZAVANTAJLAR

merkezi+yaglama+sistemleri+avantajBirden çok ve benzer özellikteki yağlama noktasının gruplandırılarak tek bir kaynaktan yağlanmasını sağlayan sistemlerdir. Bu kaynak bir pompa veya dağıtıcı bir blok olabilir. Kullanılan pompalar elektrikli, hidrolik veya pnömatik tahrikli olduğu zaman, otomatik merkezi yağlama sistemi olarak değerlendirilir. Manuel pompa veya blok kullanıldığı zaman ise sadece merkezi yağlama sistemidir. Yatırım maliyetlerine göre tam otomatik, tamamen kontrollü, rezervuar dolumlu sistemler oluşturmak mümkündür. Sadece gerekli güç verildiğinde kendi başına çalışabilen sistemler olabileceği gibi, ekipman otomasyonuna bağlanarak entegre bir eleman gibi çalışabilecek sistemler kurmakta mümkündür.

Merkezi Yağlama Sistemlerinin Avantajları:

Genel olarak merkezi yağlama sistemleri, insan kaynaklı olan bütün hataları ortadan kaldırır. Ekipman için uygun olan yağlayıcı miktarını tek seferde değil, az miktarlarda sık sık verir. Bu sayede yatak içindeki yağlayıcının tazeliği korunmuş olur. Aynı miktar yağlayıcıyı bir kerede vermekle, belirli zaman aralıklarında azar azar vermek arasında fark vardır. Çalışma şartlarına bağlı olarak yağlayıcı yatakta kaldıkça özelliğini kaybetmeye başlar. Bir süre sonra ise faydadan çok zarar verebilir. Gereksiz yere ısınır, içeri giren partikülleri hapseder. Bu nedenle doğru ayarlanmış bir merkezi yağlama sistemi, yatağın temizliğini ve sıcaklığını korumuş olacaktır. Ayrıca gereksiz yere fazla yağlayıcı kullanılmasının da önüne geçilecektir.

Merkezi Yağlama Sistemlerinin Dezavantajları:

İlk kurulum maliyetleri çok yüksektir. Aynı şekilde düzenli bir bakım gerektirir (bakım periyotları aylık veya 2 aylık olabilir). Ancak işletmeyi istenmeyen arızalardan ve duruşlardan koruyacağı için kısa zamanda kendini amorti ederek karlı bir yatırım olmaya başlar.