ÇİFT HATLI SİSTEMLER (DUAL LINE SYSTEMS)

Çift Hatlı Sistemlerde iki ana hat bulunur. Pompa devrede iken hatlardan birisi basınçlandırılır ve dağıtıcıların bir tarafı yağlama işlemini gerçekleştirir. Kontrollü olan bu sistemlerde bütün dağıtıcıların bir tarafındaki çıkışların hepsinden yağlayıcı çıkışı olduğu zaman pompa, önünde bulunan 4/2 yön değiştirme valfi yardımıyla (change-over valve) diğer hattı basınçlandırmaya başlar ve dağıtıcının diğer tarafındaki çıkışlardan yağlayıcı çıkana kadar devam eder. Yön değiştirme valfleri hidrolik, elektrik veya pnömatik tahrikli olabilirler. Sistemin emniyetli bir şekilde çalışması için hat üzerinde bulunan son dağıtıcının önüne basınç siviçleri konulmalıdır ve elektrik tahrikli yön değiştirme valfi kullanılmalıdır. Bu sayede en son dağıtıcının bile yağlama yapmış olduğundan emin olunur. Dağıtıcı çıkışlarındaki miktar ayarlanabilir özelliktedir ve karşılıklı çıkışlar birbirine aktarma özelliğine sahiptirler.

Çift hatlı sistemler; sıvı yağ ve 000-3 numara gresler için dizayn edilmiştir.Bu sistemler zor şartlar altında çalışan, uzun hatları ve çok yağlama noktası olan orta ve büyük ölçekli makinalar için dizayn edilmiştir. Ağır sanayi, metal işleme, kağıt, maden, çimento, demir çelik fabrikalarındaki uygulamalar ve daha fazlası için uygundur. Yatırım maliyeti olarak en pahalı olan sistemlerdir.

Büyük çaplarda tesisat elemanlarıyla tasarlanan çift hatlı sistemler 100 m uzunlukta 1000’den fazla yağlama noktasına kadar yağlama yapma imkanı sunar. Çift hatlı sistem pompaları 400 bar’lık basınç kapasitelerine sahiptirler ve debileri yüksektir. Ana hat olarak sistem büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 20, 16, 15 mm çapında borular kullanılır. Ana hat ile dağıtıcılar arasındaki branşman hatlarda ise genellikle 12, 10 mm çapında borular, dağıtıcı sonrası tali hatlarda ise genellikle 10, 8, 6 mm çapında borular kullanılmaktadır.

cift+hatli+sistem

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.
Diğer sistemlere ulaşmak için buraya tıklayın.