ÇOK HATLI SİSTEMLER (MULTI LINE SYSTEMS)

Pompanın birden fazla çıkışı olduğu sistemlerdir. Her çıkışa ayrı ayrı ve istenilen özelliklerde pompa elemanı takılabileceği gibi arzu edildiği taktirde çıkışların bir veya birkaçı körlenebilir. Çıkışlardan alınan yağlama hatları doğrudan yağlama noktalarına bağlanabilir veya progressive (kademeli) dağıtıcılar yardımı ile istenilen miktarlarda dağıtım yapılabilir.

İnşaat makinaları (ekskavatör, lastikli yükleyici, greyder), ticari araçlar ya da küçük ölçekli makina ve makina grupları için yağlama noktalarının birbirinden çok uzakta olmadığı yerlerde Çok Hatlı Sistemler kullanılmaktadır. Ayrıca çeşitli fabrikalarda bulunan benzer tip yatakların sorunsuz bir şekilde yağlanması için uygundur. Örnek olarak helezonların (vidalı konveyör) askı yatakları verilebilir.

Çok hatlı sistemler; sıvı yağ, yarı akışkan gres ve 000-3 numara gresler için dizayn edilmiştir.

Çok hatlı sistem pompaları yağlayıcıyı, dağıtıcı kullanmadan direk olarak yağlama noktasına sevk eder. Markaya göre 30 adete kadar çıkış alma imkanı olan pompalar ile 350 bar’lık sistem basıncı elde edilebilmektedir. Herbir çıkış için arı ayrı güvenlik tedbiri almak gerekir ve pompa elemanlarından sonra emniyet valfi eklenmelidir.

cok+hatli+sistem

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.
Diğer sistemlere ulaşmak için buraya tıklayın.