GRES SEÇİMİ-I

Farklı uygulamalar için farklı gres tipleri kullanmak gerekmektedir. Gres uygulamalarında seçim genellikle çok karmaşıktır, hatta biraz bilgiyle bile uzun zaman alabilir. Örneğin iş makinalarındaki ortam koşulları çok ağır ve sulu, kirli ve tozlu iken yatak keçeleri yetersiz, ağır yük altında çalışmaktadır. Böyle bir durumda seçilecek olan gresin yüksek derecede suya dayanıklı, yapışkan, iyi bir toz tutucu ve film kalınlığına sahip olması gerekir. Baryum gresileri, lityum 12-hidroksi gresleri (genellikle polimerli) ile birlikte iyi bir seçenek olabilir. Alüminyum kompleksli kalınlaştırıcılar da bazı formülasyonlarla burada kullanılabilir.

Rulmanlar (bilyalı, masuralı, iğneli vb.) normalde çok az kirlilik görür ancak hız ve sıcaklık bakımından çeşitli koşullara maruz kalabilirler. Burada yüksek mekanik ve fiziksel sağlamlığa (çok az yumuşama ve sertleşme), yüksek oksidasyon dayanımına (uzun ömür) ve değişik ısılarda yüksek performansa sahip gresler seçilmelidir. Sıcaklığın 120oC yi aşmadığı durumlarda lityum 12-hidroksi gresler uygun olabilir. Sıcaklığın ya da uzun ömürün ihtiyaç olduğu yerlerde ise lityum kompleksi ya da poliüre kullanılabilir.

gres+ornekleri+ve+secim

Bilyalı mafsal (rotil başları gibi), bilezik rulmanlar (bilgisayar fanlarındakiler gibi), bazı dişlilerdeki gibi kaymalı ya da sürtünmeli temaz olan yüzeyler yüksek basınca ve aşınmaya maruz kaldıkları için yapışkan ve sağlam bir film tabakası gerektirirler. Bu uygulamalarda molibdenyum disülfatın asıl kalınlaştırıcı olduğu katı yağlayıcıların kullanılması, aşınmayı önlemekte faydalı olur. Lityum 12-hidroksi, lityum kompleks, baryum ve alüminyum kompleks gresler iyi  birer seçim olabilirler.

Makina arızalarının en büyük nedenlerinden birisi de uygulama için yanlış özellikte gresin seçilmesidir. Buna ek olarak gres uygunluğu ve eksikliği diğer önemli nedenlerdendir. Genel bir kural olarak benzer uygulamalarda benzer kalınlaştırıcıları kullanmak gereklidir (örneğin lityum ile lityum kompleksi). Mümkün olduğu takdirde farklı kalınlaştırıcıları karıştırmamak daha doğrudur.

Alüminyum kompleksli kil ya da silika kalınlaştırıcılı gresleri diğer greslerle karıştırmaktan kaçının. Aşırı yumuşaklık oluşacaktır. Bu kalınlaştırıcılar mükemmel bir yağlayıcı gres olmalarına rağmen diğer greslerin sağladığı özellikleri veremezler.

Merkezi yağlama sistemlerinde kullanacağınız gresin uygunluğunu ilk önce sistemi temin edecek firmadan kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Önerilmeyen greslerin kullanımı, sistem elemanlarının garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilir.

Gresle yağlanan makina parçalarının arızaları genellikle dört kategoriden oluşur:

- Yanlış tip gres seçimi ve uygulaması
- Aşırı yumuşamadan kaynaklanan uyumsuzluk
- Aşırı aşınmadan dolayı kaynaklanan kirlilik
- Çok fazla ya da çok az gres uygulanması

Gresin azlığı ya da yokluğu arızalara neden olabilir, ancak çok fazla gresin arızaların asıl nedeni olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü gereksiz fazla olan gres aşırı ısınmaya neden olur ve gres özelliğini kaybeder.

Yazının devamını okumak için buraya tıklayın.