İŞ MAKİNALARI İÇİN YAĞLAMA SİSTEMLERİ

SİSTEM İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

is+makinasi+yaglama+sistemiEkskavatörler, loderler, greyderler ve daha birçok iş makinası zor koşullarda, yük altında ve tozlu ortamlarda çalışmaktadırlar. Bu nedenle hareketli parçaların bakımı daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü gün boyu çalışan bir iş makinasının operasyon anında yağlanması mümkün değildir. Operatör ya makinayı durdurup gerekli bölgeleri tek tek yağlayacak ya da bütün gün boyunda makinayı durdurmadan çalışacak ve elemanların uygunsuz şekilde çalışmasına neden olacaktır.

Otomatik merkezi yağlama sistemleri, hem makinanın durmasına gerek olmadan yağlanmasını sağlayacak hem de iş kaybına engel olacaktır. İş makinaları için bu sistemler o kadar önemlidir ki, büyük makina üreticileri tarafından fabrika çıkışı olarak sunulmaktadır. Yani her bir iş makinası üzerinde yağlama sistemi ile satılmaktadır. Doosan, Komatsu, Caterpillar, Hitachi bu üreticilere örnek olarak gösterilebilir. Maalesef ülkemizde maliyeti arttırdığı gerekçesiyle bu sistemler opsiyon olarak kalmakta ve tercih edilmemektedir. Ancak bakım maliyetlerinin çok artması nedeniyle kullanıcılar daha sonra bu sistemleri kullanmayı seçmektedirler.

Yukarıdaki temsili resimden de görüleceği gibi iş makinasının bütün hareketli parçaları (bom, pinler, kule, kepçe) yağlama sistemi ile doğru ve düzenli bir şekilde yağlanmaktadır. Özel olarak üretilen 24 VDC pompalar direk olarak makinadan beslenirler. Kontrol sistemleri, alçak seviye uyarıları ve dağıtıcı sensörleri sayesinde yağlama sisteminin durumu, operatör panelinden kolaylıkla takip edilebilmektedir. Herhangi bir arıza, panel üzerinde ışıklı olarak gösterilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken konu her yağlama noktasının farklı miktarlarda yağlayıcı ihtiyacının olmasıdır. Bir pistonun sonundaki ve başındaki pinler ile kepçenin hareketli bölgelerinin aynı miktarda yağlayıcı ile yağlanması doğru değildir. Sürekli olarak toz içinde olan ve yük altında çalışan kepçe için daha fazla yağlayıcı gerekmektedir. Bu ihtiyaçlar özel olarak hesaplanmalı ve dağıtıcı seçimleri buna göre yapılmalıdır.

SKF marka KFG model pompalar, Allfett marka ALL-10 model pompalar ve Lincoln marka 203 model pompalar bu tip sistemler için en ideal pompalardır. Bu pompalar herhangi bir kademeli sistem dağıtıcısı ile irtibatlandırılarak optimum çözümler elde edilmektedir.

Bu sistemlerin faydaları için buraya tıklayın.