KAYMALI YATAK MALZEMELERİ

ÜRÜN İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

kaymali+yatak+malzemesiSıvı sürtünmesi şartlarında, yani kayma yüzeyleri birbirinden tam olarak ayrılmış durumda çalışan yataklarda bile, makina duruştan harekete veya hareketten duruşa geçerken mil ile yatak arasında metalik temas ve bununla birlikte kuru veya sınır sürtünmesi meydana gelmektedir. Sürtünme ise aşınma, sıcaklığın yükselişi gibi olaylara neden olmaktadır. Kaymalı yataklarda izafi hareket kayma olduğuna göre, burada esas aşınma adezyon veya bunun şiddetli şekli yenme aşınmasıdır. Bu aşınmaları önlemek için uygulanması gereken tedbirlerden biri temasta bulunan malzemelerin farklı yapıda ve farklı sertlikte, birisi sert diğeri yumuşak olması gerekir. Yatak sisteminde mil çelikten ve yatak, yatak malzeme denilen ve çelikten daha yumuşak olan malzemeden yapılır.

Yatak malzemelerinde istenilen özellikler şu şekilde sıralanabilir; iyi bir basma ve yorulma mukavemeti, aşınmaya ve korozyona dayanıklı, gömme kabiliyeti yani yağda bulunan veya dışarıdan gelen sert parçacıkları abrazyon aşınmasını önlemek için bünyesine gömebilmeli, sürtünme katsayısı küçük olmalı, iyi bir yapışma kabiliyetine sahip olmalı, düşük bir ısıl genleşme katsayısına sahip olmalı, kolaylıklı işlenebilmeli, mümkün olduğu kadar ucuz olmalıdır.

Teknikte, kullanılan yatak malzemelerinin hiç birisi tüm bu istekleri karşılamaz; her yatak malzemesi belirli istekleri yerine getirmektedir. Bu nedenle çalışma şartlarına göre yatak malzemesinin seçimi, önemli bir konu olarak ortaya çıkmaktadır.

Pratikte kullanılan yatak malzemeleri, madensel ve madensel olmayan yatak malzemeleri olarak iki gruba ayrılabilir. Aşağıaki başlıklara tıklayarak ilgili konuları görüntüleyebilirsiniz.

Madensel Yatak Malzemeleri

Madensel Olmayan Yatak Malzemeleri