LINCOLN SSV DAĞITICILAR

ÜRÜN İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

lincoln+ssv+dağıtıcıLincoln marka SSV tip dağıtıcılar, özellikle kademeli ve çok hatlı sistemlerde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda çift hatlı sistem dağıtıcılarından sonra tali dağıtıcı olarak ta kullanılmaktadırlar.

Monoblok bir yapıya sahip olan SSV tip dağıtıcılar (yağlama blokları veya kütükleri) sağlam ve kompakttırlar. Standart olarak minimum 6 maksimum 20 çıkışa kadar üretimleri mevcuttur. Ancak seri olarak birbirlerine bağlanmasıyla çıkış adedini arttırmak mümkündür.

Her çıkışından 0,2 cc/st yağ vermektedir. Herhangi bir çıkışın üstündeki çıkış körlendiğinde oradan çıkması gereken yağlayıcı da bu çıkıştan çıkar. Yani körlenen çıkışın yağlayıcısı onun hemen altındaki çıkışa aktarılır. Böylece bu çıkıştan 0,2 + 0,2 = 0,4 cc/st yağlayıcı elde edilir. Bu şekilde en alt çıkış körlenmemek kaydıyla istenilen miktarlarda yağlayıcı çıkışı alınabilmektedir. Farklı yağ ihtiyacı olan yatak yağlamalarında bu özellik çok büyük faydalar sağlamaktadır.

 

Daha farklı yağlayıcı miktarları için geliştirilmiş olan SSVD modellerinde ise her çıkıştan (karşılıklı olanlar eşit olmaktadır) isteğe bağlı miktarlarda yağlayıcı almak mümkündür. Bu dağıtıcıların genel ebatları SSV ile aynıdır ancak daha kalındırlar.

Dağıtıcıların çalışabilmesi için kendine özel ucu yüzüklü çekvalfler kullanılmaktadır. Yüzüksüz çekvalf veya rakor kullanımı, dağıtıcının bloke olmasına neden olmaktadır.

Dağıtıcılarda opsiyonel olarak görsel pim ya da yaklaşım sensörü kullanmak mümkündür. Bu sayede yağlama sisteminin görsel ya da elektriksel kontrolü sağlanmış olur.

Dağıtıcı giriş ve çıkış diş ölçüleri G1/8'dir. Çıkışlardan herhangi birisi bloke olduğunda dağıtıcı bir süre sonra hiçbir çıkışından yağlayıcı veremez ve bloke olur. Kontrol mekanizmasına sahip bir dağıtıcı (görsel pim ya da yaklaşım sensörü) bloke olduğu zaman sistemin yağlayıcısız kaldığı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Eğer sadece tek çıkış bloke olup diğerleri yağlamaya devam etseydi, hiçbir şekilde tıkanan bir çıkışın olduğu tespit edilemeyecekti ve o yatak yağsız kalacaktı.

Dağıtıcıların adlandırılması çıkış sayısına göre yapılmaktadır. Örneğin 6 çıkışlı bir dağıtıcı SSV6 olarak adlandırılmaktadır. Benzer şekilde diğer dağıtıcılar da SSV8, SSV10, SSV12, SSV14, SSV16, SSV18, SSV20 şeklinde adlandırılmıştır. Görsel pim olan dağıtıcılar SSV6-K, yaklaşım sensörü olan dağıtıcılar SSV6-KN, piston sensörlü dağıtıcılar ise SSV6-N olarak adlandırılır. Aynı mantık SSVD modelleri için de geçerlidir (SSVD12-KN)

Bu modeller SKF (Vogel) marka çok hatlı sistem dağıtıcısı olan VPBG ile aynı fiziksel yapıya sahiptir. Giriş ve çıkış diş ölçüleri aynıdır. Ancak çalışma prensipleri farklı olduğu için birbirlerine tam olarak muadil değildirler. Körleme olmadan bütün çıkışların kullanıldığı durumlarda sorunsuz bir şekilde alternatif olabilirler.

Tüm Lincoln Marka Yağlama Dağıtıcılarını görmek için linke tıklayın.

Tüm Markaların Merkezi Yağlama Dağıtıcılarını görmek için linke tıklayın.