MADENSEL OLMAYAN KAYMALI YATAK MALZEMELERİ

ÜRÜN İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

madensel+olmayan+kaymali+yatak+malzemeleria. Plastik Malzemeler: Bunlardan yatak malzemesi olarak en çok kullanılan naylon ve teflondur.

Teflon (politetrafloretilen) düşük bir kuru sürtünme katsayısına sahip ve 200T:sıcaklıklara kadar dayanıklı, suyun ve çeşitli kimyasal çözücülerin etkilerine karşı tesirsizdir. Bunlardan dolayı teflon^ yataklar için en uygun plastik malzemedir. Rijitliği, aşınmaya dayanıklılığı ve statik mukavemeti arttırmak için cam elyafı, asbest, grafit ve molibden disülfit, kurşun veya bronz gibi dolgu malzemeleri ile takviye edilir.

Naylon (poliamid 6.6) teflona göre daha düşük sürtünme özelliklerine sahiptir; ayrıca malzemenin önemli bir muhsuru su emme kabiliyetidir. Normal havada naylonun su emme kabiliyeti % 0,1 iken su ile yağlanması halinde bu oran %8,5'e (ağırlık olarak) çıkar ki, bu da çapın %2,5 oranında artmasına yol açar. Yatak uygun olarak boyutlandırılırsa, en fazla 50 ila 60°C a kadar erişen sıcaklıklarda, çalışabilir.

Teflon ile naylon arasındaki seçim aşağıdaki hususlara göre yapılır. Oda sıcaklığında naylon, teflondan daha sert, daha rijit ve aşınmaya karşı daha dayanıklıdır. Bu yüzden alçak sıcaklıklarda naylon tercih edilmelidir. Kuru sürtünme koşullarında teflon yağlı sürtünme şartlarında naylon daha iyidir. Yüksek hızlarda ve yağsız çalışma şartlarında sürtünme katsayısı daha küçük olduğundan teflon tercih edilmelidir. Teflon naylona göre kimyasal bakımdan daha dayanıklıdır ve zorlu çalışma koşullarında daha iyi bir davranış gösterir.

Bütün plastik malzemelerde olduğu gibi teflon ile naylonun çok kötü bir ısı iletkenliği vardır. Ayrıca ısıl genleşme katsayısı büyüktür.

b. Diğer malzemeler: Plastik malzemelerden başka yatak malzemesi olarak su içinde çalışan yataklar için sentetik lastik ve sert odun (pelesenk) kullanılmaktadır. Hassas cihaz tekniğinde kullanılan safir, korindon ve elmas gibi kıymetli taşlardan yapılmış yatak malzemeleri vardır.