MERKEZİ YAĞLAMA SİSTEMLERİ

Yeni rekabet şartları, makina hızları ve verimin artması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Artan hızlar ve iş gücü maliyetleri ise makinalarda merkezi yağlama sistemlerini bir mecburiyet haline getirmektedir.

Merkezi yağlamada amaç, birden çok ve benzer özellikteki yağlama noktasının gruplandırılarak tek bir kaynaktan yağlanmasını sağlamaktır. Bu kaynak bir pompa veya dağıtıcı bir blok olabilir. Kullanılan pompalar elektrikli, hidrolik veya pnömatik tahrikli olduğu zaman, otomatik merkezi yağlama sistemi olarak değerlendirilir. Manuel pompa veya blok kullanıldığı zaman ise sadece merkezi yağlama sistemidir. Yatırım maliyetlerine göre tam otomatik, tamamen kontrollü, rezervuar dolumlu sistemler oluşturmak mümkündür. Sadece gerekli güç verildiğinde kendi başına çalışabilen sistemler olabileceği gibi, ekipman otomasyonuna bağlanarak entegre bir eleman gibi çalışabilecek sistemler kurmakta mümkündür.

Merkezi yağlama sistemleri iki ana grupta toplanır. Birincisi sürekli yağ dolaşımı gerektiren sistemlerdir. Burada yağ gerekli noktalara, değişik miktarlarda, sürekli olarak basılır. Noktalardan dönen yağ ise bir dönüş borusu ile tekrar depoya iletilir. Örneğin şanzıman yağlaması gibi soğutma işleri istenen yerlerde. İkincisi gönderilen yağlama yağının geri dönüşünün olmadığı tipteki sistemlerdir. Bu sistemde değişik miktarlardaki yağ, belirli zaman aralıklarında ilgili noktalara basılır ve ilgili bölgede bir yağ filmi oluşturulur. Yağ depoya dönmez. Bu tip sistemlerde sıvı yağlama, gres yağlama, yağ hava karışımı püskürterek yağlama şekilde ayrılırlar.

merkezi+yaglama+sistemleri+gruplandirma

Geri dönüşlü sistemler kayıpsız sistemler olarak ta adlandırılır ve genel olarak sıvı yağ sirkülasyon sistemleri olarak bilinir. Geri dönüşsüz sistemler ise kayıplı sistemler olarak adlandırlır.

Yağlama sistemlerine ait yukarıda gösterilen prensipler hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.