OTOMATİK MERKEZİ YAĞLAMA SİSTEMLERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

Otomatik sistemlerin amacı, insan hatalarından kaynaklanan arızaları minimize etmek hatta ortadan kaldırmaktır. Ancak herşeyin otomatik olması demek, tamamen insan insiyatifinden vazgeçmek anlamına gelmez. Sistemin görsel kontrolü her zaman için konusunda uzman personel tarafından gerçekleştirilmelidir.

Otomatik merkezi yağlama sistemleri ihtiyaca göre birçok opsiyona sahiptirler. Borulamalar dışında sistemin fiyatını bu opsiyonlar doğrudan etkilerler.

rezervuar+kapasitesiPompa rezervuar kapasitesi: Kullanılacak olan sisteme göre seçilen pompaların birden çok rezervuar kapasite opsiyonu mevcuttur. Bu kapasite sistemin performansı ile ilgili değildir. Sadece gres tüketimine bağlı olarak tekrar dolum süresinin artmasına ya da azalmasına etkisi olur. Ancak benzer uygulamalarda yağlanacak noktaların sayısı arttıkça rezervuar kapasitesinin arttırılması mantıklı bir çözüm olacaktır. Genelde çok hatlı ve kademeli sistemlerde 1, 2, 4, 6, 8, 10, 15, 30 kg mertebelerinde rezervuar kapasitelerine ulaşmak mümkündür. Çift hatlı sistemlerde ise bu değer 100 kg a kadar çıkabilir.

pompa+motoruPompa elektrik motor beslemesi: Sistemin kullanılacağı ekipman veya makinaya bağlı olarak motor beslemeleri istenilen değerlerde olabilir. Örneğin bir iş makinası için 24 VDC motor seçimi mümkün iken, fabrikalar ve sanayiler için 220 ve 380 VAC beslemeli motorlar da seçilebilmektedir. Sistemin performansını etkilemeyecek olan bu seçim sadece fiyatı değiştirecektir. Ancak bu değişim çok fazla olmayacaktır.

alcak+yuksek+seviye+uyarisiAlçak yüksek seviye uyarısı: Otomasyon sistemlerinden sinyal almak üzere pompalar seviye ikazları ile birlikte temin edilebilmektedir. Sürekli kontrol altında ve göz önünde olan sistemler için kullanımı gerekli değildir. Ancak yağsız çalışmanın hiç istenmediği uygulamalarda, alçak seviye uyarısı seçmek gereklidir. Bu seçim pompa fiyatını doğrudan etkileyecektir.

pompa+kontrol+sistemiEntegre kontrol sistemi: Tek hatlı, çok hatlı ve kademeli sistem pompalarında entegre kontrol sistemi opsiyonu mevcuttur. Bu sistem sayesinde pompaya sadece elektrik beslemesi verilerek işletmeye alınabilir. Kontrol sistemi sayesinde istenen zaman aralıklarında devreye girecektir. Bazı kontrol sistemlerinde durma çalışma zaman ayarının yanında, varsa sistemdeki kontrollerin hatalarını da görmek mümkün olabilmektedir. Bu özellik fiyatı doğrudan etkiler ancak harici bir pano ihtiyacını da ortadan kaldırı.
dagitici+icin+yaklasim+sensoruDağıtıcılar üzerindeki pim ve yaklaşım sensörü: Özellikle çok hatlı ve kademeli sistem dağıtıcılarında opsiyonel olarak bulunan pim, dağıtıcı çalıştığı sürece içeri girip çıkar. Bu olay gözlemlenebildiği sürece sistemin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Herhangi bir nedenden dolayı dağıtıcı çalışmaz ise pim hareket etmeyeceği için sistemi kontrol eden kişinin arızayı farketmesini sağlar. İkinci bir opsiyon olarak bu pime bağlanacak olan yaklaşım sensörü (proximity switch) tarafından gönderilen sinyaller, otomasyon sistemi tarafından algılanarak sistemin çalışması kontrol edilir. Bu opsiyonlar fiyatın artmasına neden olurlar.

Tam otomatik bir merkezi yağlama sistemi için yukarıdaki opsiyonların tamamına yakınını seçmek gereklidir. Örneğin 10 kg rezervuarlı bir çok hatlı sistem pompasına sahipsiniz. Pompayı kullandığınız ekipmanların yağsız çalışmasına toleransınız yok. Ana dağıtıcınız varsa onda, yoksa bütün dağıtıcılarınızda yaklaşım sensörü olmalıdır. Sensörden alınan bilgiye göre yağsız çalışmayı önlemek için ekipmanlar devre dışı bırakılacaktır. Pompanızda alçak seviye uyarısı olmalıdır. Pompada yağlayıcı kalmadığı zaman ekipmanlar devre dışı kalacaktır.Varil tipi bir pompa ile rezervuarın dolumunu otomatik olarak doldurmak isterseniz, pompanızda yüksek seviye uyarısı da olmalıdır. Bu şekilde tam otomatik olarak çalışabilecek sistemler kurmak mümkündür. İhtiyaca göre seçilebilecek opsiyonlar ilk yatırım maliyetlerini etkilerken güvenilirliği arttırmakta, insan kaynaklı hataları ise minimuma indirmektedir.