SİSTEM FİYATLARI

en+ucuz+pompa+dagiticiOtomatik merkezi yağlama sistemleri, makinaların ve ekipmanların işletme sürelerini uzatmak, bakım maliyetlerini düşürmek ve yağlayıcı sarfiyatını düşürmek için kullanılan sistemlerdir. İhtiyaca göre farklı ekipmanlar için farklı uygulamalar vardır. Her uygulamanın fiyatı da farklıdır. Sistemin fiyatını belirleyen bazı faktörler;

– Yağlayıcı türü

– Yağlama noktası sayısı

– Ortam koşulları (sıcaklık, hız, titreşim vs)

– Yağlama noktaları arası mesafe

– Elektriksel kontroller

olarak sıralanabilir. Bir genelleme yapmak gerekirse tek hatlı sıvı ya da gres yağlama sistemleri en ucuz çözüm olabilmektedirler. Buna karşılık çift hatlı sistemler, pompalar, ve dağıtıcılar fiyatı yüksek olan seçimlerin başında gelmektedir.

En ucuz pompa, rezervuar kapasitesi az, çalışma gerilim düşük, çıkış şayısı az, alçak seviye uyarısız, entegre kontrol sistemsiz olanıdır. En ucuz dağıtıcı ise monoblok yapıya sahip olanıdır.

EN UCUZ YAĞLAMA SİSTEMİ HANGİSİ?

Böyle bir sorunun kesin bir cevabı yoktur. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de hem kaliteli hem de vasat ürünler bulmak mümkündür. Marka seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise satış sonrası desteğin iyi olmasıdır. Ürünler ucuz ya da pahalı olabilirler ancak yedek malzemelerine kolay ulaşılmalıdır. Teknik desteğin en hızlı ve en güvenilir şekilde sağlanmasına dikkat edilmelidir.

Makina ve ekipmanları koruması gereken bir sistemin arızalanarak devre dışı kalması, istenmeyen kayıplara yol açabilir. Bu nedenle ilk yatırım maliyetleri değil; markaların ve firmaların güvenilirliği, teknik servis hizmeti, stok gücü ve tecrübesi dikkate alınmalıdır.