SKF VPBM VE VPBG DAĞITICILAR

ÜRÜN İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

skf+vpbm+vpbg+dagiticiSKF (Vogel) marka VPB tip dağıtıcılar, özellikle kademeli ve çok hatlı sistemlerde kullanılmaktadır. Bazı durumlarda çift hatlı sistem dağıtıcılarından sonra tali dağıtıcı olarak ta kullanılmaktadırlar.

Monoblok bir yapıya sahip olan VPB tip dağıtıcılar (yağlama blokları veya kütükleri) sağlam ve kompakttırlar. Standart olarak minimum 6 maksimum 20 çıkışa kadar üretimleri mevcuttur.

Her çıkışından 0,13 cc/st yağ vermektedir. Herhangi bir çıkışın karşısındaki çıkış körlendiğinde oradan çıkması gereken yağlayıcı da bu çıkıştan çıkar. Yani körlenen çıkışın yağlayıcısı onun hemen karşısındaki çıkışa aktarılır. Bu işlem dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Böylece bu çıkıştan 0,13 + 0,13 = 0,26 cc/st yağlayıcı elde edilir. Kullanılacak olan crossportlar sayesinde daha çok çıkış birleştirmek mümkündür. Farklı yağ ihtiyacı olan yatak yağlamalarında bu özellik çok büyük faydalar sağlamaktadır. Körleme yaparken dağıtıcı içindeki tapa çıkarılmazsa dağıtıcının bloke olmasına neden olur.

skf+vpbm+vpbg+dagitici+sensoruDağıtıcıların sağlıklı çalışabilmesi için çekvalfler kullanılmaktadır. Çekvalfin ucunda SSV tip dağıtıcılarda olduğu gibi yüzük olmaması gerekmektedir.

Dağıtıcılarda opsiyonel olarak görsel pim ya da yaklaşım sensörü kullanmak mümkündür. Bu sayede yağlama sisteminin görsel ya da elektriksel kontrolü sağlanmış olur.

Dağıtıcı giriş ve çıkış diş ölçüleri G1/8 veya M10x1 olabilmektedir. Dağıtıcıların adlarını bu diş ölçüleri belirlemektedir. G1/8 olanlar VPBG, M10x1 olanlar ise VPBM olarak adlandırılırlar. Çıkışlardan herhangi birisi bloke olduğunda dağıtıcı bir süre sonra hiçbir çıkışından yağlayıcı veremez ve bloke olur. Kontrol mekanizmasına sahip bir dağıtıcı (görsel pim ya da yaklaşım sensörü) bloke olduğu zaman sistemin yağlayıcısız kaldığı kolaylıkla anlaşılmaktadır. Eğer sadece tek çıkış bloke olup diğerleri yağlamaya devam etseydi, hiçbir şekilde tıkanan bir çıkışın olduğu tespit edilemeyecekti ve o yatak yağsız kalacaktı.

Dağıtıcıların adlandırılması çıkış sayısına göre yapılmaktadır. Örneğin 6 çıkışlı bir dağıtıcı VPBM-3 (VPBG-3) olarak adlandırılmaktadır. Benzer şekilde diğer dağıtıcılar da VPBM-4, VPBM-5, VPBM-6, VPBM-7, VPBM-8, VPBM-9, VPBM-10 şeklinde adlandırılmıştır. Görsel pim olan dağıtıcılar VPBM-6-ZY olarak adlandırılır. Aynı mantık VPBG modelleri için de geçerlidir (VPBG-10-ZY)

Bu modeller Lincoln marka çok hatlı sistem dağıtıcısı olan SSV ile aynı fiziksel yapıya sahiptir. Giriş ve çıkış diş ölçüleri (VPBG ile) aynıdır. Ancak çalışma prensipleri farklı olduğu için birbirlerine tam olarak muadil değildirler. Körleme olmadan bütün çıkışların kullanıldığı durumlarda sorunsuz bir şekilde alternatif olabilirler.

Tüm Skf Marka Yağlama Dağıtıcılarını görmek için linke tıklayın.

Tüm Markaların Merkezi Yağlama Dağıtıcılarını görmek için linke tıklayın.