SOLENOID VALF ÖZELLİKLERİ

solenoid+vanaSolenoid valfler, elektrik enerjisi ile çalışan, akışkanın isteğe göre kontrol edilmesini sağlayan vanalardır. Bir bobin üzerinden geçen elektrik akımı sayesinde oluşan manyetik alan prensibinden yararlanılarak geliştirilmişlerdir. Bu hareket sayesinde valf içindeki kanallar açılıp kapatılarak akışkana istenen yön verilmektedir.

Uygulamaya göre solenoid vanalar değişik tiplerde ve ölçülerde üretilebilirler. Kullanılacak olan elektrik enerjisinin değeri de 6, 12, 24, 48, 72, 220 Volt, AC ya da DC olarak seçilebilir.

En yaygın olarak kullanılan gövde malzemesi pirinçtir (MS58). Ancak özel olarak paslanmaz çelik (X 5 CrNi 18 9), bronz, dökme demir (GG-25), çelik veya plastik gövdeli olarak ta üretilmektedirler. Pirinç malzeme birçok uygulamada kullanılabilirken, agresif amonyaklı akışkanlarda kullanılmaz. Dökme demir malzemeler genellikle flanşlı bağlantılı valflerde ve PN16 basınç sınıfına kadar kullanılır. Sıcaklık sınırlıdır ve nötr akışkanlar için uygundur. Paslanmaz çelik ise agresif akışkanlara ve deniz suyuna dayanıklıdır. Alüminyum malzeme de dökme demir gibi PN16 basınca kadar nötr akışkanlar için uygundur. PVC ise pek çok asit, alkali, tuzlu çözeltiler ve organik çözeltiler gibi akışkanlara uygundur. Aromatik ve klorlu hidro karbonlar için uygun değildir. PVDF hemen hemen -20/100 °C aralığındaki bütün agresif akışkanlara uygundur.

NBR (Nitril Kauçuk) conta su, hava, yağ gibi nötr akışkanlar için standart esnek bir malzemedir. Mekanik yüklere dayanıklıdır. -10/90 °C aralığında kullanılabilir. EPDM conta asit, alkali konsantrasyonlar, su ve buhara dayanıklıdır. Yağ ve greslere ise değildir. -20/130 °C aralığında kullanılabilir. VITON conra yüksek sıcaklığa dayanıklıdır. Pek çok asit, baz yakıt ve yağlara dayanıklıdır. Buhar için uygun değildir. -10/180 °C aralığında çalışabilir. CR conta da pek çok uygulama için NBR gibidir. Özellikle soğutucu gazlarda kullanılır. PTFE ise hemen hemen her akışkan için uygundur. Valf gövde malzemesi ve iç kısımları da bu malzemeden yapılabilir. -20/200 °C aralığında çalışabilir.

Çalışma prensibine göre solenoid valfler, direk çekmeli ve pilot kumandalı olarak iki ana grupta toplanabilir. Bununla birlikte akışkanın cinsine göre de gruplama yapılabilir. Ayrıca orifisin elektrik yokken ki durumuna göre normalde açık (NO) veya normalde kapalı (NC) olarak tasarlanabilirler.

Direk Çekmeli Solenoid Valfler:

Bobine enerji verilince bir manyetik kuvvet oluşturur. Bu kuvvet valfin içinde bulunan ve akışkanın geçtiği yolu kapatan çekirdek mekanizmasını hareket ettirir. Böylece akışkanın geçişi sağlanır.

Pilot Kontrollü Solenoid Valfler:

Bu valfler akışkan basıncı yardımıyla çalışırlar. Bobinin görevi akışkan basıncını açma ya da kapama lehine dengeyi değiştirmektir. Akışkanın giriş basıncı, en az valf için belirtilen minimum fark basıncı kadar olmalıdır.

Pilot Kontrollü ve Direk Çekmeli Solenoid Valfler:

İki ana tip valfin kombinasyonu şeklindedir. Çekirdek mekanizması mekanik olarak diyaframa bağlanmıştır. Bobin enerjilenince hareket eden çekirdek, diyaframı da yukarı hareket ettirerek akışkanın geçmesini sağlar.

Solenoid Valflerin Montajı:

1- Kullanıcı ve sistemin güvenliği için daima bobin topraklaması doğru yapılmalıdır.

2- Valf bobini üste gelecek şekilde montaj yapılır. Bu durum herhangi bir şekilde gelecek olan kirlerin ve partiküllerin kovan içinde birikmesini önler. Bu maddeler valfin doğru çalışmasını engeller ve ses yapmasına neden olur.

3- Valfin bağlanacağı hat çapı, valfin orifis ölçüsünden daha küçük olmamalıdır. Borulama sistemi, valf montaj edilmeden önce kir ve çapaklardan iyice temizlenmiş olmalıdır.

4- Valfin akış yönüne dikkat edilmelidir. Akış yönü için valfin üzerinde ok ya da numaralar vardır.

5- Valfe giren akışkan temiz olmalıdır. Değilse mutlaka öncesinde filtre kullanılmalıdır. Valflerin arıza yapmasının en önemli nedenlerinden birisi, akışkandaki yabancı partiküllerdir.

Solenoid valfler (selenoid valfler), merkezi yağlama sistemlerinde, özellikle pnömatik tahrikli pompaların kullanıldığı yerlerde sıkça kullanılmaktadırlar. İhtiyaca göre 2/2, 3/2, 4/2, 5/2, 5/3 gibi tanımlamarı mevcuttur. Burada ilk rakam yol sayısını, ikinci rakam ise konum sayısını belirtmektedir. Örneğin 3/2 solenoid valfin 3 yolu ve 2 konumu vardır. 4/2 valfler özellikle çift hatlı sistemlerde yön değiştirme valfi olarak kullanılırlar.