TEK NOKTA YAĞLAYICILAR

SİSTEM İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

otomatik+tek+nokta+yaglayicilarÇelik fabrikaları, çimento fabrikaları gibi örneklerde otomatik merkezi yağlama sistemleri genellikle idealdir. Ancak az yağlama noktası ya da yağlama noktaları arasındaki uzun mesafeler gibi bazı durumlarda tek nokta yağlayıcılar aynı görevi daha düşük maliyetlerde çözebilmektedir.

Yukarı eğimli bir bantlı konveyörün toz içinde çalışan yataklarını düşündüğümüzde bu yatakların yağlanmasını sağlayacak merkezi sistem tesisatının pahalı ve gereksiz olduğu görülecektir. Bunun yerine tahrik ve kuyruk tarafındaki ayrı noktalar için tek nokta yağlayıcıların seçimi daha uygun olacaktır. Gresle yağlanan pompa yatakları ve fan yatakları gibi ekipmanlar, bu tip tek nokta yağlayıcıların kullanılabileceği örneklerdendir.

Benzer şekilde ulaşılması zor ve az sayıda noktaların yağlanması için de ideal olabilirler.

Tek nokta yağlayıcıların kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Örneğin montaj sırasında karşı basıncı arttıracak bağlantı elemanlarının kullanımından kaçınılması gerekir. Aynı şekilde ortam sıcaklığı ve gres yoğunluğu gibi konular birlikte ele alınarak yağlayıcı miktarının seçimi doğru bir şekilde yapılmalıdır. Ayrıca tek+nokta+zincir+yaglayiciuygulamanın yapıldığı yataklar, düzenli olarak gözetlenmeli ve yağlamanın düzgün bir şekilde işlevini gerçekleştirdiğinden emin olunmalıdır.

Bu ekipmanlar genellikle kullan at şeklinde üretilmiştir. Ancak bazı markalarda tekrar doldurulabilen mekanik versiyonları da vardır. Yağlayıcının tahrik sistemi elektromekanik, kimyasal veya mekanik olabilir. Ayarlanan toplam yağlama süresine göre bu tahrik şekilleri ile içindeki yağ bitene kadar çalışırlar.

Genellikle gresli olurlar. Ancak özel durumlar için sıvı yağlı olanlar da vardır. Zincirlerin yağlanmasında kullanılabilirler.

SKF System 24, Perma, Graco, Memolube, Simalube, Timken gibi markalar en çok bilinen tek nokta yağlayıcılardır.