ZİNCİR YAĞLAMA SİSTEMLERİ

SİSTEM İLE İLGİLİ TEKLİF ALMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN.

zincir+yaglama+sistemiGüç aktarım elemanı zincir olan sistemlerde en büyük sorun zincirin uzaması ya da kopmasıdır. Ortam sıcaklığına bağlı olarak zinciler uzayabilirler. Ortam koşulları normal olsa bile baklalar arasındaki sürtünme nedeniyle malzeme zamanla aşınır, aralarında boşluklar oluşur ve zincirin uzamasına neden olur.

Burada hem ısınmayı hem de sürtünmeyi minimuma indirmek için zincirlerin düzenli ve doğru bir şekilde yağlanması gerekmektedir. Bunun için birkaç alternatif mevcuttur. Yağlayıcı zincir üzerinde direk püskürtülebilir ya da bir yağlama fırçası ile birlikte uygulanabilir. Ortamın tozlu olduğu durumlarda püskürtme sistemini kullanmak daha verimli olur.

 

Kullanılan tesisatın çapı küçük olduğu için maliyeti sadece pompa ve dağıtıcılar belirlemektedir. İhtiyaca göre kompakt ve ekonomik çözümler bulmak zor değildir.

Farklı markaların bu tür sistemler için çeşitli uygulamaları mevcuttur. Örneğin SKF marka MKU model pompalar ile 340, 350 serisi piston dağıtıcılar ile mükemmel bir yağlama sistemi kurulabilmektedir. Bu pompalar tam otomatik olabildiği gibi istendiği takdirde otomasyon sistemi ile de kontrol edilebilmektedir. Yine SKF'nin bir ürünü olan mini piston pompalar ile de zincir yağlama sistemi oluşturmak hem kolay hem de ekonomiktir. 3/2 solenoid vana ile birlikte kullanılan ve yağlama miktarı herbir çıkış için ayrı ayrı ayarlanabilen bu küçük pompalar ile yer sıkıntısı olmadan zincirlerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Lincoln kılavuz bloklarla temaslı yağlama

Lincoln kılavuz bloklarla temaslı yağlama

Lincoln markasına ait farklı çözümleri de örnek olarak verebiliriz. EOS tek hatlı sıvı yağ sistemleri ile ekonomik yağlama yapılabilmektedir. EOP pompalar ve EOE dağıtıcılar sayesinde ekonomik bir çözümdür.

Zincir ebatlarına göre (DIN 8187) özel üretilmiş temaslı yağlama sistemleri de hem yavaş hem hızlı zincirler için idealdir. İki ader polimer-plastik klavuz arasında giden zincir, temizlenerek uygun bir şekilde yağlanır.

Centro-matic sistemlerdeki pnömatik pompalar ve SL-43 model enjektörler ile zincir üzerine püskürtme yapılabilmektedir.